Російського астронавта Олега Артем’єва усунули зі складу місії NASA Crew-12 за кілька місяців до її старту на МКС. Згідно з інформацією ЗМІ, це сталося через його спроби викрасти дані з конфіденціальної документації SpaceX.
Першими цю новину опублікували російське видання The Insider і українська Новинарня, з посиланням на аналітика ракетних запусків Георгія Тришкіна. Артем’єв нібито порушив правила ITAR
ITAR (International Traffic in Arms Regulations) — правила, що забезпечують конфіденційність американських технологій, які можуть використовуватися для виготовлення зброї., регулюючи доступ до чутливої технології: він фотографував секретну документацію та двигуни SpaceX під час підготовки до місії, зберігав ці матеріали на смартфоні і, зрештою, виніс їх за межі об’єкта.
NASA офіційно не називала причин усунення, але виключення астронавта за 2,5 місяці до старту місії є непрямим, але показовим знаком серйозності правопорушення. В Роскосмосі ж пояснили зміни “переходом Артем’єва на нову роботу”.
54-річний Артем’єв вже здійснив три космічні польоти, проведши на орбіті в загальному 560 діб. З 2019 року він є депутатом московської міської думи від партії “єдіная росія”. Український канал про космос Alpha Centauri зазначає, що астронавт відповідав за обслуговування туалетів на станції, а його заміною в місії стане інший росіянин Андрій Федяєв.
Запуск Crew-12 на космічному кораблі Crew Dragon заплановано на 15 лютого 2026 року. Місія має на меті доставити до чотирьох членів екіпажу на Міжнародну космічну станцію в ramach програми комерційних запусків NASA та угоди про обмін крісел з Роскосмосом.
Нагадаємо, що тиждень тому під час запуску корабля “Союз МС-28” на космодромі Байконур обвалилася частина стартового столу. За словами експертів, пошкодження були серйозними і фактично позбавили росіян можливості здійснювати пілотовані запуски в космос вперше з 1961 року.
















